תמונת רקע

טיפים למטייל המסורתי בפראג

שוס יצאת כשר / טיפים ומסעדות כשרות למטייל המסורתי  / טיפים למטייל המסורתי בפראג

מסעדות כשרות בפראג

בכתבה זו ניסינו להקיף את הטיפים שיעזור למטייל המסורתי בפראג ליהנות מנוחות של כשרות ומזוית יהודית. פראג קסומה. אחד המקומות היפים באירופה. פראג לא מציעה ניסים ונפלאות בכל הקשור למסעדות כשרות, אבל בהחלט אפשר להסתדר.

פראג, עם הנהר החוצה אותה והגשרים הציוריים, היא מקום שכיף ללכת בו לאיבוד. בין הרובע הישן והחדש, בין סימטאות הצד השני של הנהר, על גשר קארל ולצד האמנים והמוזיקאים שמנגנים בו במהלך שעות היום. על פראג מהלך קסם מיוחד, כמו עיר מהאגדות שיש בה הכל. ארמונות ומצודות, גשרים יפיפיים, מבנים היסטוריים, כיכרות צבעוניות ועוד.

העיר פראג מחוברת באופן ישיר להיסטוריה היהודית, עם סיפור הגולם ובית הקברות העתיק שנמצא באמצע העיר ומהווה אתר תיירות פופולרי עבור מבקרים ישראלים ויהודים לצד תיירים מכל רחבי העולם. למרות החיבור ההיסטורי הזה,

פראג – הזוית היהודית 

הרובע היהודי – Jusefov

הרובע היהודי הוא נקודת המוצא לסיור בין התחנות היהודיות בפראג. הרובע העתיק היה ביתם של יהודי פראג במשך מאות שנים. התגוררו בו רבנים, סופרים, כותבי משנה ואמנים שחיו וביססו בפראג חיי יומיום. למרות הקשיים שעברו היהודים בפראג, בעיקר במלחמת העולם השנייה, עדיין נותרה כאן קהילה חזקה ומגובשת ששורשיה באים לידי ביטוי בסיור בסימטאות הרובע.

המוזיאון היהודי בפראג

המוזיאון נמצא במרכז הרובע ונחשב למוזיאון העתיק ביותר באירופה. הוא נבנה בשנת 1906 ומציג חפצים, מסמכים, תמונות, יודאיקה ופריטי אמנות מחיי הקהילה בפראג ובצ’כיה. דרך הפריטים האלו מספר המוזיאון את סיפור הקהילה היהודית בפראג.

סיפור המוזיאון בתקופת מלחמת העולם השנייה מעורר השראה. אנשי הקהילה היהודית בפראג טענו בפני הנאצים שיאפשרו להם לשמור על המוזיאון ולא יהרסו אותו, בתמורה יקדמו בו מוזיאון שמטרתו לשמר את ההיסטוריה של העם אותו רוצים הנאצים להשמיד. כך נותרו במוזיאון מוצגים רבים שהשתמרו למרות השליטה הנאצית בפראג בתקופת המלחמה.

בית הכנסת הישן חדש (staronova synagoga)

האלט-נוי-של, בית הכנסת הישן חדש של פראג, הוא אחד היפים וההיסטוריים בפראג. זהו בית הכנסת של המהר”ל ולכן נחשב למקום עלייה לרגל ליהודים מכל רחבי אירופה ומפראג עצמה. הוא נחשב לבית הכנסת הפעיל העתיק ביותר והסיפור המפורסם ביותר שנקשר בו הוא סיפורו של הגולם מפראג, שאותו מגלים במהלך סיור בבית הכנסת.

המבנה בו נמצא בית הכנסת הוא מבנה בארוקי יפיפה, שמתכתב עם המבנים ההיסטורים של פראג הגדולה וחזיתו נשתמרה בקפידה במשך השנים.

בית הקברות היהודי

אחד מבתי הקברות העתיקים באירופה. בבית הכנסת נמצאות 12000 מצבות וההערכות מספרות על יותר ממאה אלף יהודים שנקברו בבית הקברות במספר מפלסים החל מסוף המאה ה-15. הקבר המפורסם ביותר בבית הקברות הוא קברו של המהר”ל מפראג.

בית העירייה היהודית (Zidovska radnice)

מבנה יפיפה מהרנסנס שחזיתו מעוצבת בסגנון בארוקי מרשים. בית העירייה שימש את יהודי פראג החל מהמאה ה-16 והוא נחשב עד היום למקום שסביבו מתכנסת הקהילה היהודית בעיר.

בית הכנסת הספרדי (Spanelska synagoga)

בית כנסת יפיפה בסגנון בארוקי עם שילוב של ערבסקות ונגיעות מזרחיות. בית הכנסת נבנה על ידי קהילת מגורשי ספרד שהגיעה לפראג לפני מאות שנים, לאחר הגירוש. היום הוא חלק מהמוזיאון היהודי ומתקיימים בו אירועי תרבות, בעיקר קונצרטים של מוזיקה קלאסית ויהודית.

טיפים כלליים ומידע מאיתנו לתייר שומר הכשרות:

  • בית חב”ד בפראג הוא מרכז הקהילה היהודית. אפשר לקבל הרבה מאד מידע מאנשי חב”ד בעיר ומאתר האינטרנט שנמצא כאן. בית חב”ד יוזם גם ארוחות שבת קהילתיות אליהן ניתן להירשם מראש דרך האתר.
  • החיפוש אחר מלונות כשרים בפראג אינו פשוט. בית חב”ד מציע פתרון גם בנושא זה, עם השכרת דירות באזור הרובע היהודי המתאימות לשומרי כשרות. ניתן לקבל מידע באתר.
  • מלון קינג דיוויד בפראג הוא מלון כשר שמתאים למשפחות, זוגות ותיירים בודדים שומרי כשרות. לאתר המלון – לחצו כאן
  • באזור הרובע היהודי מתקיימים סיורים מודרכים של חברות שונות. חלק מהסיורים מתקיימים גם בעברית. ניתן למצוא מידע על סיורים מודרכים כאן
  • לצד הביקור באזור הרובע היהודי, אפשר לצאת מפראג בקלות באמצעות רכבת או אוטובוס ולהגיע לסיור במחנה טרזנשטאט. במחנה תמצאו את ציורי הילדים המפורסמים שציירו ילדים יהודים בתקופת השואה ותשמעו את סיפורם של יהודי פראג שנשלחו לכאן על ידי הנאצים.

 

 

 

אין תגובות

פרסם תגובה

למענה מיידי