תמונת רקע

טיפים למטייל המסורתי בוינה

שוס יצאת כשר / טיפים ומסעדות כשרות למטייל המסורתי  / טיפים למטייל המסורתי בוינה

מסעדות כשרות בוינה

בכתבה זה ניסינו לרכז את כל הטיפים שיועילו למטייל שומר המסורת ולמטייל הדתי בעיר. וינה הקלאסית והיפה היא בירת אוסטריה והעיר הגדולה ביותר במדינה. כשמדברים על אירופה הקלאסית, רואים מול העיניים את וינה. על בתי הקפה הציוריים, הסימטאות העתיקות, הארמונות והמוזיאונים ובית האופרה האגדי שהפך לסמל העיר.

מוזיקה, תרבות, אמנות וגם אוכל משולבים בתוך סימטאותיה של העיר, שבה פרחה לפני מלחמת העולם השנייה קהילה יהודית גדולה.

וינה – הזוית היהודית

ההיסטוריה היהודית ספוגה בבניינים העתיקים של וינה. היא חלק מההיסטוריה של העיר. הקהילה היהודית עדיין מתגוררת במרכז העיר, באזור שהיה ועודנו במידה מסוימת הרובע היהודי. למרות שחלק גדול מאד מקהילת וינה הושמד במהלך מלחמת העולם השנייה, עדיין נותרו בעיר שרידים להיסטוריה ולתרבות המפוארת שהייתה כאן לפני המלחמה.

בית הכנסת הגדול – Stadttempel

בית הכנסת הרשמי של הקהילה היהודית בוינה נמצא בכתובת  Seitenstettengasse 4. בית הכנסת הוא הותיק ביותר בעיר. הוא נבנה בשנת 1826 ושרד את ליל הבדולח ב-1938. בבית הכנסת הוקדשו פינות מיוחדות לזכר נספי הקהילה היהודית שנרצחו במחנות הנאצים. המבנה יפיפה ומפואר מאד. במקום מתקיימים סיורים מודרכים בימי שני עד חמישי בין השעות 11:30-14:00. ניתן להגיע לבית הכנסת ולהשתתף בתפילות מדי יום.

המוזיאון היהודי

ה-Judisches Museum  נמצא בכתובת Dorotheergasse 11 1010 וחודש בשנים האחרונות. במקום אפשר להכיר מקרוב את סיפור הקהילה היהודית באוסטריה, עם מוצגים ומסמכים שהולכים אחורה עד לימי הביניים. במקום מוצגות תערוכות שונות בנושאי יהדות. בנוסף, זהו מקום משכנו של הארכיון היהודי בוינה, שלצדו יש גם ספרייה ענקית עם כתבים מהמאה ה-16 ואילך.

Judenplatz

הרחוב הזה הוא המקום בו התיישבו לראשונה יהודי אוסטריה, במאה ה-12. המקום הסמוך לבית הכנסת הגדול ספג הרבה מכות במהלך ההיסטוריה, בעיקר בעקבות גזרת וינה של הדוכס אלברכט בימי הביניים, אז ביקש הדוכס לסלק את היהודים. הפוגרומים שסבלה הקהילה במהלך השנים יחד והשמדת היהודים על ידי הנאצים עדיין מונצחים בין בתי הרחוב, שהפך לאנדרטה לתלאות היהודים.

במקום נבנתה בשנת 2005 אנדרטה לזכר עשרות אלפי יהודי אוסטריה שנספו בשואה. בנוסף, התגלה במקום בית כנסת עתיק שנשרף בשנת 1421. היום מוצגים הממצאים הארכיאולוגים במוזיאון JudenPlatz הסמוך לאנדרטה. במוזיאון מסופר סיפורה של קהילת יהודי אוסטריה ומוצגים מסמכים, מוצגים ארכיאולוגיים וחפצים מחיי הקהילה.

Leopoldstadt

הרובע השני של העיר בו התיישבו יהודי אוסטריה לאחר ביטול האיסורים עליהם במאה ה-19. זהו מרכז הקהילה היהודית עד היום ובו תמצאו לא מעט מסעדות כשרות בוינה ועסקים של יהודים בתחומים שונים.

לאורך הרובע אפשר ללכת בדרך הזכרון, שכוללת 16 אתרים שונים שמנציחים את ההיסטוריה היהודית המורכבת של וינה, ביניהם בתי הכנסת שנחרבו על ידי הנאצים ובתקופות מוקדמות יותר, מרכזי התרבות של הקהילה היהודית ואתרי השילוח והאיסוף של יהודי וינה בתקופת מלחמת העולם השנייה. במקום פזורים לוחות זיכרון שמוקדשים לנספים מתוך הקהילה היהודית.

טיפים ומידע נוסף לתייר שומר הכשרות

  • קבוצת וינה למטיילים בפייסבוק מסייעת בהמלצות, טיפים ומענה לשאלות לתיירים ישראליים בוינה. בין היתר תוכלו לקבל שם טיפים נוספים, לקרוא המלצות על מסעדות כשרות בוינה ולקבל תשובות לשאלות הבוערות.
  • בית חבד בוינה הוא מרכז הקהילה היהודית. לצד תפילות בבית הכנסת, פעילויות קהילתיות והמלצות על עסקים או מסעדות כשרות בוינה, תוכלו להירשם דרך האתר גם לארוחות שבת המתקיימות במסגרת פעילות המקום. להרשמה היכנסו לאתר כאן
  • בוינה תמצאו מספר מלונות כשרים ומלונות המאפשרים הזמנה של ארוחות בוקר כשרות. את הרשימה המלאה תוכלו למצוא באתר של בית חב”ד בוינה.
  • למרות שרבים מהתיירים הישראלים שומרי המסורת לוקחים איתם לחו”ל מזון מהארץ, חשוב לזכור שאוסטריה שייכת לאיחוד האירופאי. האיחוד אוסר על הכנסת מזון מן החי לשטחו ולכן אם אתם נערכים לקנות מזון לקראת הטיסה, חשוב לקנות רק מזונות יבשים כמו חטיפים, עוגיות וכדומה.

 

אין תגובות

פרסם תגובה

למענה מיידי