תמונת רקע

טיפים למטייל המסורתי בברלין

שוס יצאת כשר / טיפים ומסעדות כשרות למטייל המסורתי  / טיפים למטייל המסורתי בברלין

מסעדות כשרות בברלין וטיפים למטייל הכשרבכתבה זו ניסינו להקיף טיפים ואתרים תירותיים למטייל המסורתי בברלין – כזה שאוכל כשר ומחפש את הזוית היהודית. ברלין היא עיר של תרבות עשירה ומגוונת, צבעוניות, שיק וסטייל, היסטוריה מערערת ומטלטלת ואתרים שמוכיחים שעיר אחת יכולה להשתקם ולהציע את עצמה מחדש לכל תייר, גם לישראלים.

ברלין – הזווית היהודית

קשה שלא לקשור בין ברלין לבין ההיסטוריה היהודית. לצד הקהילה היהודית הגדולה שחייתה בגרמניה בכלל ובברלין בפרט לפני מלחמת העולם השנייה, העיר נקשרת לתרבות היהודית במגוון קשרים, חלקם כאובים וקשים וחלקם מספקים ניצוץ של אור בזכות ההוכחה לתרבות עשירה שהתקיימה כאן. לצד מסעדות כשרות בברלין תמצאו לא מעט נקודות שמחברות בין ההיסטוריה המקומית ובין הקהילה היהודית הגדולה שחייתה וחיה כאן עדיין.

 • המוזיאון ליהדות ברלין: אחד האתרים החשובים ביותר לקהילה היהודית בברלין ובגרמניה בכלל. המוזיאון המרגש סוקר את ההיסטוריה היהודית הרחבה והעשירה בגרמניה בכל תחומי החיים. המוזיאון מספר על חיי הקהילות היהודיות בברלין ובערים אחרות בגרמניה ומעביר את המסר דרך סיור בהדרכה קולית, שמסופקת גם בעברית.
 • האנדרטה לזכר השואה: אחד האתרים החשובים ביותר בברלין הוא האנדרטה המרשימה שתוכננה על ידי האדריכל פיטר איזנמן. האנדרטה חדשה יחסית ובנייתה הושלמה בשנת 2005, אך היא הפכה במהרה לאתר חשוב ופופולרי מאד. האנדרטה מורכבת מאלפי עמודי אבן בגדלים שונים. החוויה בתוך האתר מרשימה ומטלטלת ומעלה תחושות קשות. למרות ששום מילה על השואה מופיעה בתוך האנדרטה, אלא רק במרכז המידע הסמוך לאנדרטה, דווקא חוסר ההסבר גורם למקום להיות מרשים במיוחד.
 • קיר המראות: הקיר שממוקם ברובע שטיגליץ בכיכר Hermann-Ehlers הוא אנדרטה גדולה עשויה מברזל דמוי מראה. האנדרטה מנציחה את זכרם של יהודי הרובע, כ-1700 יהודים שנשלחו למחנות הריכוז. לצד השמות והתאריכים, מצויינים על האנדרטה איורים מחיי הרובע.
 • רציף 17: נמצא בתחנת הרכבת Grunewald בשכונה שנושאת את אותו שם. זהו הרציף שממנו נשלחו יהודי ברלין למחנות הריכוז בכל רחבי גרמניה ואירופה. האנדרטה שממוקמת ברציף היא קיר גדול שעליו תמצאו דמויות נעלמות. לאורך המסילה נתלו לוחות שמציינים את תאריכי המשלוחים השונים, מספר האנשים שנשלחו למחנות ותחנת היעד הסופית.
 • בית הכנסת היהודי החדש: ה- Centrum Judaicum Neue Synagoge נמצא באזור ה-Mitte ושימש עד 1943 כבית הכנסת המרכזי של ברלין. בית הכנסת נבנה במאה ה-19 ונחשב בזמנו לאחד המבנים המפוארים בברלין. במהלך ליל הבדולח, ניסו הנאצים לשרוף את המבנה אבל השריפה נמנעה. עם זאת, בשנת 1943 הופצץ המבנה בהפצצות בנות הברית על ברלין והוא נהרס. בשנות השמונים החלו בברלין לשמר ולשחזר את הבניין שקיבל שם מחודש כמרכז תרבות יהודי, הכולל את בית הכנסת החדש, משרדי הקהילה היהודית בברלין ומוזיאון לתולדות הקהילה היהודית.

טיפים למטייל שומר השבת והכשרות בברלין

 • בברלין פועל בית חב”ד שבתוכו מתקיימות פעילויות קהילתיות, ארוחות שבת ושישי, ארוחות חג וכן פועלת מסעדת Milo עליה כתבנו בסקירת מסעדות כשרות בברלין. בבית חב”ד תוכלו לקבל הרבה מאד מידע על החיים הכשרים בעיר ולקבל טעימה מחיי החברה העשירים של הקהילה המקומית. במקום ניתן גם לרכוש מוצרי מזון ואוכל כשרים.
 • לפני מספר שנים נפתחה קבוצת פייסבוק שעוסקת בחיי הישראלים בגרמניה ובמסגרתה ניתן לשאול שאלות, לקבל הרבה מאד טיפים לנסיעה לברלין ולהיעזר בחברי הקהילה המקומית שתמיד שמחים לעזור.
 • לצד המסעדות הכשרות שציינו כאן, ניתן למצוא מוצרים כשרים גם בחנויות וסופרמרקטים רגילים. חשוב להבין שברוב הסופרמרקטים לא תמצאו מדפים כשרים אלא המוצרים הכשרים מפוזרים לצד מוצרים רגילים. בין הסופרמרקטים בהם תוכלו לאתר מוצרים כשרים: Ullrich, Kaufuof, karstadt ו-Kadewe.
 • בבית חב”ד תוכלו לשאול לגבי חוברת הנקראת Rabbi Ist Das Koscher שכוללת את כל המוצרים הכשרים בסופרמרקטים ובחנויות.
 • בברלין יש שפע של מסעדות צמחוניות וטבעוניות, שאינן כשרות אך אינן מסתמכות על מוצרים מן החי. בנוסף, ברבות מחנויות האוכל והמכולות אפשר לרכוש אוכל טבעוני מוכן.
 • לחמים בברלין אינם כוללים מרכיבים מן החי, אבל מומלץ לשאול ליתר בטחון או לקרוא היטב את רשימת המרכיבים. ישנן אפליקציות בטלפון הנייד שמסייעות לתרגם את רשימות הרכיבים מגרמנית לאנגלית.
 • מלון ה-Crown Plaza ברחוב Nürnberger Str. 65 הוא מלון המציע חדרים לשומרי מסורת ללא מפתח אלקטרוני וכן ארוחת בוקר כשרה בהזמנה מראש.
 • Bleiberg’s בכתובת Nürnberger Straße 45A הוא פנסיון כשר בניהולה של משפחת בלייברג והוא מציע חדרים סטנדרטיים ופשוטים יחסית העומדים בתנאים הדרושים לקהל שומרי המסורת.
 • בברלין פועלות חברות תיירות שמציעות סיורים בעברית ובאנגלית לקהל הישראלים. במסגרת הסיורים מגיעים לאתרים השייכים להיסטוריה ולקהילה היהודית בברלין ומקבלים הסבר על ידי מדריך מקומי שמכיר היטב את סיפורי הקהילה ואת ההיסטוריה.
 • גם בברלין ניתן לשכור במקום חדרי מלון דירות לטווח קצר, הן באמצעות אתרים כמו AirBnb והן באמצעות הכרות עם הקהילה המקומית. כדאי לבדוק בקבוצות הפייסבוק ולשאול לגבי דירות להשכרה, שיכולות להתאים לקהל שומר המסורת.
אין תגובות

פרסם תגובה

למענה מיידי