תמונת רקע

טיפים למטייל המסורתי בבודפשט

שוס יצאת כשר / חדשוס  / טיפים למטייל המסורתי בבודפשט

מסעדות כשרות בבודפשט

בכתבה זו ננסה לסקור את הטיפים החשובים ביותר עבורך, התייר המסורתי בבודפשט. זה שכשרות חשובה לו, וגם זהות יהודית כשהוא לא בישראל.

בודפשט היא חגיגה לתיירים מכל רחבי העולם, עם אתרים כמו הבזיליקה הגדולה, גבעת המצודה, הגשר התלוי, בניין הפרלמנט וכיכר הגיבורים, לצד מוזיאונים, גלריות, תיאטראות וסיורים רגליים שנערכים בכל רחבי העיר.

בהקשר היהודי מציעה בודפשט את סיפורה של הקהילה היהודית, שצמחה וגדלה בבודפשט מאז המאה ה-11 והפכה לאחת הקהילות המשפיעות במזרח אירופה.

בתקופת מלחמת העולם השנייה הקהילה הצטמצמה ולמרות שיהודיה היו בין האחרונים להישלח למחנות הריכוז, נותרו רק כמה שרידים בודדים מהתקופה העצובה הזו. הקהילה היהודית המקומית כיום ממשיכה לתחזק את המוסדות היהודים, שעברו שחזור ושיפוץ לאחר המלחמה ולהתגורר במרכז בודפשט בסמוך למוסדות אלו.

אתרי תיירות עם זוית יהודית בבודפשט

אלו הם כמה מהאתרים היהודים והמוסדות היהודים שכדאי לבקר בהם על בטן מלאה, אחרי שמצאתם מסעדות כשרות בבודפשט.

בית הכנסת דוהני והמוזיאון היהודי:

בית הכנסת המרכזי של בודפשט (Nagy Zsinagoga) הוא אחד היפים באירופה, עם חזיתות המבנה ששוחזרו, המדרגות המכובדות והחצר שמסביב. בית הכנסת ממוקם ברחוב דוהני ונקרא על שמו. הרחוב הוא שער הכניסה לשכונה שהייתה עד המלחמה הרובע היהודי ומבניה עדיין מספקים הצצה לדרך שבה חיו כאן אלפי יהודים לפני המלחמה. זהו בית הכנסת הגדול באירופה והוא הוקם במאה ה-19 בהשראת בית המקדש, היום כבר אין בו שימוש כבית כנסת, אך הוא עדיין נחשב למוסד אהוב ומוכר לקהילה היהודית בהונגריה.

בית הכנסת ששימש את הקהילה היהודית שהתגוררה בסמוך מפורסם בזכות אחד מחבריה, הוא תיאודור הרצל, שחגג במקום את בר המצווה שלו. למרות שהבניין שוחזר מחדש וכבר אינו מזכיר את המבנה המקורי, הוא עדיין סמל לגדולתה של הקהילה היהודית בבודפשט ולתרבות העשירה שצמחה ממנה. במקום נמצא כיום מוזיאון יהודי שבו תמצאו כלים, חפצים, תמונות ומוצגים שונים מחיי הקהילה. בבניין ממוקם גם הארכיון היהודי, שמאגד בתוכו מסמכים ששרדו את השואה לצד תיעוד של חיי הקהילה כיום.

בבית הכנסת נערכים סיורים מודרכים על ידי מדריכים דוברי עברית, שמגיעים להונגריה לעבוד בקהילה היהודית ולהנציח את המורשת היהודית בעיר. הסיורים נערכים בכל כמה שעות מדי יום.

המוזיאון היהודי

Dohány utca 2

בית הקברות היהודי

בית הקברות ברחוב ושלני (Wasselenyi) מנציח את זכרם של יהודי הונגריה שנהרגו בגטו בודפשט, שמוקם בתקופת מלחמת העולם השנייה באזור בו נמצא בית הקברות. בתוך בית הקברות יש 24 קברי אחים שבהם קבורים למעלה מ-2000 יהודים. בסמוך למקום נמצאת אנדרטה לזכרם של נספי השואה ההונגריים, שאת בנייתה יזם השחקן הותיק טוני קרטיס, יהודי-הונגרי בעצמו.

בית הכנסת רומבך

עוד בית כנסת ותיק שנמצא ברחוב רומבך, במרחק הליכה קצר מהרובע היהודי. המבנה שעוצב בצורת מתומן ובהשראת בית המקדש וכיפת הסלע נבנה בשנות השבעים של המאה ה-19. בבית הכנסת אין יותר מדי מוצגים היסטוריים, אך בהחלט ניתן להתרשם מחיי הקהילה ומהאלמנטים האדריכליים ששולבו בבנייתו.

בית הכנסת רומבך נמצא בכתובת:
Rumbach Sebestyén utca 11/13

בית הזכוכית

בית הזכוכית היה מקום משכנו של קרל לוץ, ששימש בתקופת מלחמת העולם השנייה כקונסול שוויץ בבודפשט. לוץ לקח על עצמו להציל את יהדות אירופה ובמסגרת קשריו הצליח להעלות לישראל במהלך תקופת המלחמה ולפניה כ-10 אלפים צעירים יהודים יחד עם הסוכנות היהודית. ב-1944 ננטש המבנה והפך להיות מקום מקלט ל-3000 נערים יהודים שנותרו בעיר. אלו הפכו את המקום למרכז הפעילות של תנועת הנוער הציונית. בשנת 2005 הוקם בבית הזכוכית מוזיאון שמנציח את סיפור המבנה.

כתובת המקום:

Vadász utca 29

אנדרטת הנעליים

אנדרטה שנחנכה על גדות הנהר בשנת 2005 ומנציחה את זכרם של יהודי בודפשט שנורו בתקופת מלחמת העולם השנייה ליד הנהר ונעליהם נותרו על גדותיו.

Pesti Alsó rakpart

עוד טיפים למטייל המסורתי והדתי

  • בית חב”ד קרן אור נמצא ברחוב Karoly Krt 20 ומתקיימות בו מדי יום תפילות. בשישי שבת מתקיימות לעיתים ארוחות קהילתיות ולכן כדאי להתעדכן באתר של בית חב”ד המקומי.
  • אתר Kosher Apartments מסייע לתיירים שומרי כשרות למצוא דירות אירוח למשך חופשתם שמתאימות לקהל דתי.
  • בסופרמרקט  pagonykozert תוכלו למצוא מחלקה שלמה של מוצרים כשרים. המקום מאפשר גם משלוחים עד לדירה או בית.
  • אתר Airbnb הוא כתובת מצוינת לחיפוש אחר דירות המתאימות לציבור דתי ושומר כשרות בעיר. בנוסף, ישנם מספר מלונות המתאימים לציבור דתי (ללא ארוחות), ביניהם מלון מנגו ומלון Museum.
  • בבודפשט פועלת רשת תחבורה ציבורית נוחה, בעוד המוניות נחשבות יקרות יחסית. לכן מומלץ לרכוש כרטיס נסיעה ל-72 שעות שמאפשר לכם לדלג בין הרכבות בעיר בעלות מוזלת ולחסוך לא מעט כסף.

למרות שמדובר בעיר לא פשוטה בכל הקשור לשמירה על כשרות, עם ארגון מראש והכרות עם המקומות הידידותיים לשומרי מסורת, תוכלו למצוא את מבוקשכם. מסעדות כשרות בבודפשט, חנויות המוכרות אוכל כשר וגם אתרים יהודיים עם היסטוריה מפוארת.

 

אין תגובות

פרסם תגובה

למענה מיידי